• Poradenstvo k učeniu počas dištančného vzdelávania

Aby sme mohli začať s efektívnou domácou prípravou, je potrebné odstrániť prekážky v sústredení žiaka. Môžu to byť:

• rušivé zvuky a hluk (hlasná hudba, zapnutý televízor, krik súrodencov)
          • robenie viacerých činností naraz (učím sa a zároveň som na sociálnych sieťach)
          • chaos a neporiadok na stole (neviem, kde čo mám a stále niečo hľadám)
          • chýbajúce učebné materiály a pomôcky (stratil som pravítko, nemám poznámky,...)
          • nepríjemná atmosféra ( necítim sa dobre v miestnosti, nepáči sa mi v izbe, ...)
          • hlad alebo presýtenosť (som hladný, alebo prejedený)
          • únava a vyčerpanosť (nemal som dostatok spánku a oddychu)
          • časový stres (učím sa na poslednú chvíľu, mám veľa zadaní naraz)
          • obavy a strach (bojím sa, že danú situáciu nezvládnem)

Aj keď žiaci teraz skôr fungujú na vypracovávaní zadaní, je dobré si pripomenúť, ako sa najlepšie naučiť nové učivo. Pripájam niekoľko tipov:

• učením po častiach (odstavcoch) si pamätáme viac informácií, než učením celého textu naraz
          • pamäť si dokáže naraz zapamätať približne 7 - 9 nových informácií (platí to aj pri učení slovíčok z cudzieho jazyka – neučte sa ich naraz viac)
          •  hneď po naučení nového učiva nastáva prudké zabúdanie
          •  po naučení nových informácií je preto potrebné opakovať hneď
          •  ďalšie opakovania sú najúčinnejšie po určitej prestávke
          • novo naučené učivo, potrebuje isté „usadenie a uležanie“ v mozgu, čiže viac času, aby sa upevnilo v dlhodobej pamäti (preto robíme krátke systematické opakovania)

Postup pri učení sa textu:

• 1. prečítajte si celý text -  potrebujete vedieť najskôr jeho obsah, o čo v ňom ide
          • 2. prečítajte si odstavec - rozmýšľajte o čom čítate, predstavujte si o čom čítate
          • 3. podčiarknite kľúčové slová - kľúčové slová zhrňujú podstatné informácie v texte
          • 4. vytvorte nadpis odstavca - je nápovedou k lepšiemu zapamätaniu
          • 5. opakujte obsah odstavca - 2 – 3 x vlastnými slovami, opierajte sa o kľúčové slová

Návod na písanie poznámok:

• 1. nadpis píšte VEĽKÝM PÍSMOM a farebným perom (nápadný a výrazný nadpis vám sprehľadní orientáciu v zošite)
          • 2. čleňte poznámky (vytvárajte odstavce, vynechávajte riadky za odstavcom, píšte odrážky v odstavcoch, číslujte delenie niečoho, vytvárajte nadpisy odstavcov)
          • 3. odborné výrazy píšte TLAČENÝM PÍSMOM (ľahšie upúta váš zrak a nezabudnete sa tak odborný výraz naučiť)
          • 4. podčiarkujte kľúčové slová (ak si podčiarkujete podstatné informácie, odčleňujete hlavné od vedľajších, zvýrazníte podstatné fakty a tým si ich aj lepšie zapamätáte)
          • 5. používajte skratky alebo symboly pri opakujúcich sa slovách v látke (šetríte si čas zbytočným vypisovaním toho istého slova a stihnete si zapísať viac ďalších informácií)
          • 6. zakresľujte grafy, schémy alebo obrázky (to, o čom sa učíte aj vidíte, lepšie to pochopíte a skôr si to zapamätáte)

Spôsoby motivácie k učeniu:

majte k učeniu pozitívny postoj

ak si o učení budete myslieť, že je zbytočné a otravné, nikdy sa vám nebude chcieť učiť

vytýčte si cieľ, čo chcete v živote dokázať

ak máte cieľ, ľahšie dosiahnete to, na čom vám v živote záleží

učte sa v rovnakom čase

získate tým zvyk a zvyky nám uľahčujú život

učte sa z rôznych zdrojov

učenie len zo zošita je časom nudné, oživte si ho napríklad internetom

zmeňte spôsob učenia

nevhodné spôsoby učenia ako napríklad bifľovanie, neprináša adekvátne výsledky a odrádza od učenia

pochváľte sa za učenie

nielen, keď urobíš niečo užitočné pre druhých, ale aj seba, je chvályhodné

odmeňte sa za učenie

vopred si premyslite, ako sa odmeníte za učenie

rozdeľte si učenie na časti

najskôr sa naučte polovicu učiva, po prestávke druhú

predstavujte si, ako vám bude, keď sa naučíte

budete mať potom pokoj, budete lepšie rozumieť novej látke,...

Na záver ešte jedna poznámka k časovému harmonogramu – ak máte zadaní veľa – urobte si ich zoznam. Vypíšte si ich pod seba a ku každému zadaniu si napíšte koľko bude trvať približne jeho vypracovanie a dokedy ho musím odovzdať. Tak budú jasné priority a nebudete v strese, že máte toho veľa a nestíhate. Budete si vedieť prácu lepšie zadeliť.